7 Temmuz 2012 Cumartesiİstesem tutturamazdım bu kadar çeşitliliği. Bir insanın evinde her türden fiş/priz kombinasyonu olabilir mi? Biz de var ne yazık ki.

İsviçre sınırında, Fransa bölgesinde oturup elektronik eşyaların bir kısmı da Türkiye ve İtalya'dan gelince böyle oluyor.

Açıkçası ne yalan söyleyeyim, ERASMUS'la İsviçre'ye gelmeden önce  Amerika gibi uzak kıtalar dışında elektronik eşyalarla ilgili bir problemimiz
olabileceğini düşünmemiştim. Zaten Avrupa tüm sınırları kaldırmışken ne kadar çeşitlilik olabilirdi ki?! Ama Cenevre'ye vardığımda bu fikrimde hata ettiğimi gördüm.

Avrupa'nın henüz tamamını görmemiş biri olarak (muhtemelen İngiltere'de de bir farklılık vardır) 3 komşu ülkede 3 ayrı fiş tipine rastladım. Gerçi genel olarak bu priz farklılığı küçük elektronik eşyalarda büyük bir problem yaratmıyor (mesela telefon veya fotoğraf makinasının şarj aletleri için), ama biraz büyük (mesela laptop gibi) elektronik eşyalara gelince iş değişiyor. Hele İsviçre veya İtalya'dan aldığınız bir eşyayı diğer iki ülkede (ve Türkiye'de) çevirici olmadan kullanmanız imkansız hale geliyor.

Peki bu kadar anlattım. Gelelim fotoğraflı örneklere.

İtalya tipi fiş/priz
İtalya tipi fiş yanyana dizili 3 dişten oluşuyor.
İsviçre tipi fiş/priz
İsviçre tipi fiş de İtalya tipine benziyor ancak dişler bir üçgen oluşturuyor.

Fransa tipi fiş/priz
İlk bakışta Türkiye'deki prizlere benzeyen bu priz aslında o kadar da masum değil. Bir kere topraklı fiş kullanıyorsanız bu prizi unutun. Şans eseri topraklı fişinizin yumrusunda bir delik yoksa bu prizle uyuşmayacak ve doğal olarak açıkta kalacaksınız demektir.
İşte bu priz yüzünden aynı zamanda ne kadar komşu olsalar da İsviçre ve İtalya'dan aldığınız elektronik eşyaları da kullanamama riskiniz var.

Türkiye'yi zaten biliyorsunuzdur diye koymuyorum.

İşte bu yüzden siz siz olun Avrupa'ya gezmeye gelirken, gezi rehberleriyle birlikte fiş priz kataloğunu da incelemeyi unutmayın. Yoksa bizim gibi 3 çevirici, 4 ayrı fiş ile bavulunuzun yarısını doldurabilirsiniz.

NOT: 
Yukarıdaki üç ülkeye ek olarak gidip gördüğüm diğer ülkelerden de ve İngiltere'den de örnek eklemek istiyorum.

İngiltere tipi fiş/priz


Güney Afrika tipi fiş/priz
Günay Afrika tipi fişi veya prizi (özellikle çeviriciyi) Türkiye'de arıyorsanız aman dikkat! Çoğu yer ya size Amerika tipi ya da İngiliz tipi çevirici kakalamaya çalışıyor ya da daha doğrusu çoğu bir bilgi sahibi olmadığından ve bunu kabul etmek istemediklerinden kafalarına göre öneriyorlar. Ben bir dükkanda sonunda internetten gösterdim 'aa abla bu farklıymış valla yok bizde' dedi. Biz de Güney Afrika'ya gidince çevirici almanın daha akıl karı olacağına karar verdik. Ancak sonunda çevirici olmadan da işimizi hallettik; çünlü son yıllarda Güney Afrika priz değişikliğine gitmiş bulunuyor, ayrıca kalacağınız otelde de (bed&breakfast değilse) çevirici bulmanız olası. Çok uzun süre kalmayacaksanız boşuna para vermeyin derim.  

Fotoğrafta solda bulunan priz yeni model, sağdaki ise eski ve yeni modelin karşımı. tip olarak isviçre'yi andırıyor ama sanırım isviçre tipi fişler girmeyecektir aralığı biraz farklı (Kaynak techcentral.co.za)
Bu da Güney Afrika'dan bir başka örnek. Gördüğünüz üzere büyük fişler girmiyor, neyse ki kaldığımız otelde girebilecekleri bir priz vardı ancak fiş ağır geldiğinden düşüyordu. Biz de böyle bir çözüm üretmiştik. Ayrıca yeni tip Güney Afrika üçlü prizlerine ince ikili fişler gayet rahat giriyor fotoğraf makinası ve telefon gibi aletlerin şarjlarında sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

ABD tipi priz tam bir şaşkın surat ifadesine sahip :) 

Şaşkın surat (Kaynak: Flickr: Amy McTigue)
Bu prize uygun olarak aşağıdaki iki fiş tipinden birini kullanabiliyorsunuz:

Kaynak: wikipedia

Benim size tavsiyem tüm bu priz/fiş türleri için Skross veya travel smart'ın çeviricilerini kullanmanız. Aşağıda fotoğrafını paylaştığım iki çeviricimiz var ve uzun zamandır kullanmamıza rağmen henüz bir sorunla karşılaşmadık. Sizlere de tavsiye olunur efenim. Dombili olan skross, ince uzun olan travel smart ve fotoğrafta ABD tipi fişleri açılmış olarak görüyorsunuz. Sanırım travel smart'ta daha fazla ülke seçeneği vardı (en azından aşağıdaki modeller için konuşuyorum). Örneğin dombili çeviricinin üst orta kısmını biz deldik İsviçre tipi fişe adapte edebilmek için (ÖNEMLI NOT: Bu delme işi tehlikeli olabilir. O yüzden yapmanızı tavsiye etmiyorum. O yüzden, hem kendi sağlığınız ve güvenliğini hem de aletlerinizin sağlığı için gerçekten tüm fişlere adapte bir çeviri seçin.). Ayrıca şimdi fark ettim bakın, İtalyan tipi fiş de sokamazsınız buna. Demekki elimdeki modellerde ince uzun olan daha iyi. Tabii bu markaların daha pek çok karmaşık modeli var. Mesela usbliler fln bayağı cep yakıyor. Bence usblilere hiç para vermeyin fazladan, aynı anda hem usb hem fişten başka bir şey şarj edebileceğiniz kadar dayanıklı olacaklarını düşünmüyorum zaten, her türlü tek işlevli bir priz olacak. Artık cep telefonların şarjları kendinden usb şarjı şeklinde, onu bu çeviricilerden birine takıp dilediğiniz usb girişli aleti şarj edersiniz olur biter :D Nasıl Buldunuz?

0 yorum:

Yorum Gönder