5 Ekim 2012 Cuma


İnsanın yurtdışına çıktığı zaman en çok aradığı şeylerden biri hiç şüphesiz ki damak tadımıza uygun yiyecekler. En başta bu pek sorun olmasa da (en azından Avrupa'da, sonuç olarak Asya ülkelerinde durum daha farklı olabilir), yabancı bir ülkede uzun süreli misafir kalınca insan, alıştığı tatları aramıyor değil.

Bu tatları elde etmek için de genellikle elimizde 3 seçenek oluyor:
 1. Evimizde kendimiz hazırlamak
 2. Marketlerdeki Türk menşeli gıdaları reyon aralarından bulup çıkartmak, ya da bir Türk bakkal bulmak.
 3. Türk lokantasına gitmek


Elbette bu 3 seçenek bir ülkede her zaman aynı anda bulunmayabilir.

Ben genellikle birinci ve
ikinci seçeneği bir arada kullanıyorum. Çünkü ilk seçeneğin kendi başına çeşitli dezavantajları var. Örneğin balkabağı boyutundaki dolmalık biberlerle dolma yapmak bir işkenceye dönüşebiliyor. Ya da börek yapmak için yufka açmaya ne yerim, ne zamanım var.

Üçüncü seçenek ise Cenevre gibi bir şehirde bir döner ekmeğin 10chf (~ 20 TL) olduğu düşünülürse, size oldukça pahalıya patlayabilir.

Peki bu Türk bakkaları, Türk menşeli ürünler satan marketleri bulmak ne kadar kolay? Aslında uzun zamandır Cenevre'deyseniz, bir kaç da Türk tanıyorsanız pek zor değildir herhalde. Fakat ben kendi imkanlarımla tesadüfen buldum bir kısmını. Elbette kapıda 'Türk Bakkal' diye yazmadığı için çoğu yere girip keşif gezisi yapmanız gerekiyor. Ancak sizleri bu zahmetten biraz da olsa kurtarmak adına bir kaç adres ve yer vereceğim.

 • Epicerie Fine Turan (Epicerie du Boulevard)

En merkezi ve nezih yerde kurulmuş olduğunu düşündüğüm bakkal bu. İçerisi çok geniş olmasa bile çorbadan Türk Kahvesine, turşudan helvaya, bulgurdan yoğurda aradığınız hemen herşeyi bulmanız olası. Üstelik Koska, Kuru Kahveci Mehmed Efendi, Tat, Çaykur, Marmarabirlik gibi bilinen markaların ürünlerini Cenevre standartlarında oldukça makul fiyatlara elde edebilirsiniz.

Pazartesi hariç haftanın 6 günü açık olan bu bakkala ulaşmak da kolay. Hemen Uni-Mail'de, üniversite binasının karşısında, Antalya Kebab'ın yanında. 


 • Boucherie Chark (Şark Kasabı)

Yine merkezde bir yerde kurulu, fakat içeride pek seçenek olamayan bir yer burası. Kasap olarak denemedim, fakat içeride helal et de bulmak mümkün.

Ancak gitmeye karar vermeden önce saatinizi kontrol etmenizde yarar var, çünkü bulunduğu yer genelev mahallesi. 


 • Selam Market

Selam Market adı üzerinde büyük bir market. İçeride çeşit çeşit maden sularından çay bardaklarına pek çok ürün bulmanız mümkün. Fakat Cenevre'ye biraz uzak. Fransa tarafında, Annemasse'da kalıyor.

Yine de arabanız varsa, Annemasse tarafında dolasmaya gitmişseniz, ya da bir gidip görmek isterseniz oldukça ideal bir yer.

Yakından bakış


Haritada genel bakış
 • Coop ve benzeri marketler

Coop market zincirinde,  büyük Migroslarda (örneğin yine Fransa (Val-Thoiry) da kalan Migros'da) ya da Saint Genis Pouilly'de bulunan Carrefour'da da özellikle Baktat'a ait olan pek çok ürün bulmanız olası. Yufka, yoğurt, ayran, sucuk , turşu, zeytin ve bakliyat ürünleri hemen hemen her zaman bulabileceğiniz demirbaş ürünler. Ara sıra ortaya Efes Pilsen bira ve Baktat kaymak da çıkıveriyor.

 • Türk menşeli ya da bizim damak tadımıza uygun ürünler satan bakkallar

Örneğin fava yapacaksınız ve kuru bakla arıyorsunuz. Açıkcası dikkatli bakmadım ama Türk bakkallarda yok gibiydi. Türk markası olmasa bile çeşitli ürünler bulabileceğiniz, yine büyük bir kaç bakkal daha mevcut. Elbette benim bildiklerimden çok daha fazlası vardır, ancak bunlar benim keşfettiklerim :)

Biri yine Plainpalais'nin köşesine denk geliyor. İsmini bilmiyorum ama Kieser Training binasının hemen altında, köşede kalıyor.


Diğeri ise Charmille'de (Rue de Lyon tarafından da girişi var), "Shala Multimarché Alimentation Générale". • Pazar alanları

Tüm bu yerleşik bakkal ve marketler dışında pazarda da Türk satıcılar bulmanız mümkün. Örneğin Plainpalais'de veya Place de la Fusterie'de kurulan sebze meyve pazarında da yine sivri biber, nispeten normal büyüklüklerde dolmalık biber vs bulmanız mümkün. Ancak pazardaki sebze meyve fiyatları marketlere nazaran yüksek kalıyor.

Tabii bu liste sizi tatmin etmeyebilir. Evinize daha yakın bir yer arıyorsanız, en yakın Türk dönerciye başvurabilirsiniz :) Nasıl Buldunuz?

4 yorum:

 1. Cok tesekkurler. Harikasin.

  YanıtlaSil
 2. Annemasse 'ta artik turk kasab ve marketi var Karatas market boucherie tel: 0033450922480 Den ulasabilirsîniz

  YanıtlaSil