7 Kasım 2016 Pazartesiİtalya’da düğün faslı” başlıklı yazımı kaleme alırken açıkçası bu kadar ilgi göreceğini düşünmemiştim. Ancak yapılan yorumlar sonrasında zamanla fark ettim ki pek çok kişinin sadece evlilik işlemleri ve belgeleri değil, ayrıca İtalya’da evliliklerini nasıl planlayacakları ile ilgili de soruları oluyor. (Bu arada "italya'da evlilik yoluyla vatandaşlığa nasıl başvurulur?" yazım da belki ilginizi çekebilir.)

GÜNCELLEME (Haziran 2019): İtalyan vatandaşlığı başvuru sisteminde yazanların nasıl yorumlanması gerektiğiyle ilgili son yazıma buradan ulaşabilirsiniz: İtalyan Vatandaşlığına Başvurduktan Sonra Başvuru Sisteminde  Yazılanları Nasıl Yorumlamalı? )

Bu süreç benim de ilgimi çektiği için, dünya evine İtalya’da girmeyi seçecek çiftlere yol gösterecek birkaç deneyim ve internet sitesi paylaşmaya karar verdim.

Sanırım yine soru-cevap şeklinde gideceğim, böylesinin çok daha net olduğunu düşünüyorum :) Aşağıdakilere ek olarak sizin de başka sorularınız olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım, aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Aşağıda sanırım kendi kendime 16 soru-cevap yazdım. Bunlar sanıyorum az da olsa kendi düğününü kendisi organize etmek isteyen çiftlere yarayacaktır. Ancak gördüğüm kadarıyla günümüzde artık pek çok Türk şirket de sizin adınıza düğün organizasyonları yapmakta. Bu organizasyon paketlerinde havalimanından karşılama, kuaför/makyöz hizmetleri, sizi ve misafirlerinizi oradan oraya taşıma, konaklama, fotoğrafçı/kameraman bulma gibi pek çok hizmet var. Kendiniz tek tek uğraşmak istemiyorsanız ve özellikle de iki TC vatandaşı olarak İtalya’ya sadece nikâh/düğün ve balayı amaçlı geliyorsanız böyle bir organizasyona da başvurabilirsiniz.  Benim dikkatimi üç şirket çekti bunlar;
  • Vera Event (Vera Weddings&Honeymoons) (ayrıca yurtdışındaevlen de onlara bağlıymış) – Bana oldukça kapsamlı ve güzel paketleri varmış gibi geldi. Yapılan düğünleri ve blog yazılarını da görebiliyorsunuz. Düğün paketlerinin içerisinde içerikleri ve fiyatları var ve aslında bu paketler bir nevi balayınızı da karşılamış oluyor. Instagram hesapları da varmış: weddinginrome
  • Yurtdışında düğün – Burada da yine yapılan düğünlerden örnek görmek ve paketleri incelemek mümkün.
ve

Bir de Roma’da Evlen var, ancak anladığım kadarıyla sadece Roma’da organizasyon düzenliyorlar.

Şimdi en temel soru ile başlayalım;
İkimiz de TC vatandaşıyız, ancak İtalya’da evlenmek istiyoruz. Böyle bir olanağımız var mı?
Elbette! Evlenecek çiftin TC vatandaşı olması buna engel değil. Ancak nikâhınızı Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerinden birinde kıymanız gerekiyor. Türkiye’nin İtalya’da üç ana temsilciği var bunlar Roma Büyükelçiliği, Milano Konsolosluğu ve Napoli Konsolosluğu. Bunun üçü dışında ayrıca Floransa, Trieste, Venedik, Bari, Cenova ve Siracusa’da fahri temsilcilikler bulunuyor. Bildiğim kadarıyla bu fahri temsilciliklerde de nikâh işlemi gerçekleştirilebiliyor, ancak temsilciliklere bizzat ulaşıp sormanız daha faydalı olacaktır.

Nikâhım kilisede mi kıyılacak?
Siz isteseniz de, istemeseniz de, eğer çiftlerin ikisi de Katolik değilse nikâhınız bir yurtdışı temsilciliği veya belediyede kıyılmak durumunda. Bildiğim kadarıyla Türkiye’deki gibi istediğiniz mekâna belediye memurunu çağırtıp nikâh kıydırmanız söz konusu değil. Ancak belki şans eseri bu hizmeti sunan mekânlar olabilir.

Çiftlerin Katolik olması ve nikâhı kilisede kıydırmak istemeleri halinde ise uzun bir hazırlık sürecinden geçmeleri gerekiyor (çeşitli ezberler, ritüellerin öğrenilmesi söz konusu) ve kiliseye bir miktar bağış yapmaları bekleniyor. Kilisedeki nikâh seremonisi de yine bu hazırlık ile doğru orantılı olarak en az 45 dakika – 1 saat sürüyor.

Kuaför ve makyöze ihtiyacım olacak, ancak İtalyancam yok ve nasıl anlaşabileceğimi bilemiyorum, ne yapmalıyım?
Kendi durumumdan örnek vermem gerekirse açıkçası benim işlerim görümcem ve kayınvalidem sayesinde hallolmuştu. Ancak genel olarak diyebilirim ki, kuaförler siz istemeseniz bile nikâhtan önce saçınız üzerinde birkaç model deneyip size gösteriyorlar. Yani son dakika değil, öncesinden modelinize karar vermiş oluyorsunuz. Genellikle her kuaförde bir de makyöz bulunuyor, ancak biz bu parfümeri/kozmetik vs. tarzı şeyler satan bir dükkândan bir makyöz bulmuştuk. O da aynı şekilde nikâh öncesi birkaç deneme yapmıştı, böylelikle renkler kafamda oturmuştu.

Bu arada tabii ki "gelin/damat fiyatı" konusu her yerde aynı maalesef. Nikâh için olacak her şey bir anda 2 üç katı fiyat arttırıyor. Öncesinden belki kuaförlerin internet sitelerine bakabilirsiniz.

İtalyanlar genellikle pek İngilizce konuşmuyorlar. Ancak merak etmeyin, saç modeli, makyaj vs. genel konular olduğu için sadece el kol hareketleri ya da görsellerle iletişim kurabiliyorsunuz. En güzeli aklınızdaki makyaj renklerini, saç modellerini örneğin telefonunuza kaydedip kuaförde göstermeniz. Sonrasında sorun yaşayacağınızı sanmıyorum :)

Bu noktada bir iki öneri daha vereyim, İtalyanca “parrucchiere” kuaför demek. Dilerseniz bir arama motoruna örneğin “Milano parrucchiere” yazarak o şehirdeki kuaförlerin bir listesini elde edebilirsiniz. Makyajımı ise bir parfümerinin (Douglas) şubesinde çalışan bir makyöze yaptırmıştım. Tüm şubelerinde makyöz hizmeti var mı bilemiyorum, ancak girip sormanızın sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca tabii ki gideceğiniz kuaföre de yaptırabilirsiniz.

Nikâh günün hangi saatinde kıyılıyor?
Bunun için herhangi bir kısıtlama olduğunu sanmıyorum, ancak bizdeki gibi akşam düğünlerinden çok, İtalya’da sabah veya öğle vakti kıyılan ve ardından öğle yemeği ikramı ile devam eden düğünler tercih ediliyor. Bir bakıma daha rahat gözükse de aslında düğünün süresi, Türkiye’deki akşam davetlerine göre daha uzun sürüyor ve gelin ve damat biraz daha fazla yorulmuş oluyor. Ancak gün ışığından yararlanmak adına güzel tabii.

Nikâh salonunda süsleme yapılabiliyor mu?
İster kilise ister belediye olsun, nikâhın kıyılacağı yeri süslemek sizin elinizde. Süslemeler genellikle çiçek içerikli oluyor ve bir çiçekçi ile gidip konuşarak hallediyorsunuz. Nikâhtan sonra çiçekleri alıp başka bir yere (örneğin lokantaya) götürebilirsiniz.

 
Bu arada belediyelerde kıyılacak nikâhlarda kendi ses sisteminizi getirip kurabiliyor veya dışarıdan müzik çalması için birini davet edebiliyorsunuz.

Nikâh çiçeğimi nerede yaptırabilirim?
Tüm çiçekçiler istediğiniz şekillerde ve boyutlarda nikâh çiçeği hazırlayabiliyorlar. Ancak birkaç hafta önceden söylemekte yarar var. Nikâh çiçeğinizi kurutup saklamak isterseniz, davetlilere atmak üzere küçük bir buket siparişi verebilirsiniz. Elbette “nikâh çiçeği” der demez fiyatlar uçacaktır, o yüzden kendi imkânlarınızla bir şeyler yapmaya çalışabilirsiniz :)

Bu arada siz nikâh çiçeğinizi yaptırırken dilerseniz damat ve kayınpederler için de birer yaka/cep çiçeği hazırlanabiliyor. Benim hiç aklımda yoktu ama sonunda pek hoşuma gitti açıkçası.

Gerçekten nikâhtan sonra pirinç atılıyor mu?
Evet! Hem de kiloyla. Normalde siz kendi pirincinizi kendiniz getiriyorsunuz ve hazırladığınız külahlarda bu pirinçler davetlilere veriliyor. Ancak dikkat! Evden kendi 5 kiloluk pirincini getiren akrabalarınız muhakkak çıkacaktır. Sonra o pirinçleri bir hafta saçınızdan başınızdan ayıklayacaksınız :)
El emeği göz nuru küçük pirinç külahlarımız

Nikâh pastamızı nerede yaptırabiliriz?
Nikâh pastasını herhangi bir pastanede yaptırabilirsiniz. Sonrasında lokantaya veya organizasyonu yapacağınız yere bu pasta gidiyor veya görevliler alıyor. Ancak böyle şekilli pastalar beklemeyin. Bence İtalya’da genel olarak bizdeki gibi bir “pasta” kavramı yok zaten, daha küçük veya tart tarzı pastaları oluyor. Ancak düğün gibi etkinliklerde bizdeki yaş günü pastası kıvamında pastalar ortaya çıkıyor.

Şahsen pasta düşünenlere " Saint Honoré"yi öneririm :D Kendisi tam bir pasta sayılmaz ama benim favorim

Pasta seçimi yapmadan önce cüzi bir fiyata 3-5 pasta çeşidi seçebiliyorsunuz. Sonra pastane size bu üç modelin minyatürü (her biri 3-4 kişilik diyelim) pastalar hazırlıyor, gidip 10-15 euro gibi bir fiyata bu pastaları alıyorsunuz. Evde bir güzel yiyip (yakında yaş günü olan birileri varsa bu pastalarla kutlayabilirsiniz :D) sonra da karar veriyorsunuz.

Şimdi baktım da 3-5 doğum günü çıkar bu pastalardan :D

Bu arada alerjisi olan kişiler için sipariş verdiğiniz pastanın küçük versiyonunu da yapıyorlar.

Nikâhtan sonra yemek organizasyonu oluyor mu?
Elbette. İtalya’da bizdeki gibi açık büfe kavramı pek yok. O yüzden oturup bayağı bayağı yemek yiyorsunuz. Yemeklerin geliş düzeni de İtalya’daki normal yemek düzeninde oluyor. Sırasıyla;
- Kanapeler, peynirler vb.’den oluşan büfe,
- Ön sıcak (bu öğünde makarna veya rizotto tipi bir yemek ikramı olacak)
- Ana yemek (et içerikli bir öğün olacak)
- Tatlı/meyve/kahve (sanırım bu kısımda pasta geliyor. Ancak ek olarak başka tatlı ikramı da yaptırabilirsiniz)

Yukarıda yazdığım öğün genellikle herkese fazla fazla yetiyor. Ancak benim 2 ön sıcak + 2 ana yemek temalı gördüğüm düğünler de oldu. Sonunda zafiyet geçiriliyor. Bence ön sıcağın kendisi tek bir yemek kıvamında olduğundan 4 öğün yemek insanı biraz zorluyor. Tabii tüm bu ikramların süresini düşündüğünüzde bir 4-5 saat masada oturulmuş oluyor.

Bu arada pasta seçiminde olduğu gibi yemeklerin de önceden tadımı gerçekleştiriliyor. Seçtiğiniz mönüyü küçük porsiyonlarda tadabiliyorsunuz.

Nikâhtan sonra yemek organize etmezsek ayıp olur mu?
Sanırım çok ayıp olmaz, ailelere sormak gerek.:) Nikah sonrası kilisenin veya belediyenin önüne kurulan masalarda ikram yapanlar da oluyor bazen.

Bizdeki gibi nikâh şekeri dağıtılıyor mu?
Evet! Ancak herkese bir tane değil, her aileye bir tane şeker düşüyor. Elbette bu şekerin illa şeker olmasına gerek yok. Küçük bir hediye de olabilir.

El emeği göz nuru nikah şekerlerimiz. Neyse davetli sayısı Türkiye'ye kıyasla azdı :D


Türkiye’deki gibi fotoğraf çekimi imkânı oluyor mu?
Evet, bizi akrabalarımız fotoğrafladığı için pek bir araştırma yapmamış oldum bu konuda. Ancak yemeği organize edeceğiniz yerle de konuşabilirsiniz dilerseniz. Veya bağımsız çalışan fotoğrafçıları internetten bulabilirsiniz.

Fotoğraf çekimleri genellikle nikâh kıyıldıktan sonra oluyor. Siz fotoğraf çekimine giderken, misafirleriniz de lokantaya geçip aperatif büfesinden tatmaya başlıyorlar. O yüzden genellikle gelin ve damat bu büfeyi göremiyor.

Düğünü yemeğini nerede organize edebilirim?
Sanıyorum hemen her lokanta bu seçeneğe açık. Sadece gidip konuşmanız gerekiyor. Lokantalara ek olarak, eğer bahçeli bir eviniz varsa (veya bir tanıdığınız bahçeli evi) catering yapan şirketleri de düşünebilirsiniz.

Düğüne herkesi çağırmam gerekir mi?
Aslında İtalya’daki düğün daveti faslı bizdekinden çok farklı. Çok yakın dostlar ve birincil aile bireyleri dışında kimse (özellikle düğün yemeğine) çağrılmıyor. Belki komşular vs. nikâha çağrılabilir, ancak yemeğe çağrılmıyor. Kimse de alınmıyor :) Kısacası bizdeki gibi 300-500 kişi değil, genellikle en fazla 100-150 kişi ile sınırlı yemekler oluyor.

İtalya’da da oynayıp kurtlarımızı döküyor muyuz?
Elbette aileden aileye ve organizasyonu yapacağınız yere göre değişiyordur ancak bizdeki gibi haydi kalkıp oynayalım, gelin damat dans etsin konsepti pek yok gibi geldi bana. Yine de dilerseniz ayarlanabileceğini düşünüyorum.

Şimdiye kadar gözlemlediğim kadarıyla ortamda müzik olsa bile bu genellikle canlı müzik yapan bir grup olabiliyor ve pek de oynak müzikler çalmıyorlar. Oturup dinliyorsunuz.

İtalya’da takı faslı var mı?
Hayır. Ancak yeni nesil biraz ‘para faslı’na alışmış gibi duruyor yavaş yavaş. Normalde yeni evli çiftin, yeni evinde ihtiyaç duyacağı eşyaların bir listesi yapılıyor ve insanlar bu listeyi paylaşıp gerekenleri alıyor. Ancak günümüzde bunun yerini yavaş yavaş para verme faslı almış bulunmakta (ama bu pek sözel olarak ifade edilmiyor. Yani biri gelip “liste yaptınız mı?” diye sorarsa “hayır yapmadık para bekliyoruz” dememeniz gerek. Liste yok diyebilirsiniz. Zaten karşı taraf anlıyor veya “dilerseniz balayımız için yardımda bulunabilirsiniz” diyebilirsiniz). Siz zaten bir liste vermezseniz insanlar ya ufak bir hediye getiriyorlar kendi seçtikleri gibi ya da bir kart/zarf içinde para veriyorlar.
Nasıl Buldunuz?

0 yorum:

Yorum Gönder