11 Ocak 2016 Pazartesi


Lux Helsinki, Helsinki’nin ışık festivaline verilen isim. Yaklaşık olarak 20 yıldır (1995’den beri) Helsinki’de yılda bir iki kez ışık festivalleri düzenleniyormuş. Lux Helsinki ismiyse 2012’den beri kullanılmaktaymış.

Festivalin başlangıç noktası hemen gar yakınındaydı
Ne yazık ki festival Pazar günü bitti. Ancak ben yine de gelecek yıllar açısından bilgi olması için küçük bir yazı yazı yazmaya karar verdim. 

Şimdiye kadar Lyon’daki büyük IşıkFestivalini ziyaret etmiş ve Cenevre’de de iki ayrı ışık festivali görmüş olduğumdan pek büyük bir beklentim yoktu sergiyi görmeye giderken.

 
Bir yandan da lapa lapa kar yağıyordu...
Festival 6-10 Ocak 2016 tarihleri arasındaydı. Yani topu topu 4 gün. Etkinliğin internet sitesinde yazdığında göre daha önceden 10 günlük olan festivaller de düzenlemişler ancak pek başarılı sonuçlanmamış. O yüzden süreyi kısa tutuyorlarmış.Kilisedeki yansımalar bu projektörlerden gerçekleştiriliyordu.
Aslında hava soğuk olmasa bir günde yaklaşık 1-2 saat içinde rahatlıkla gezilebilecek bir etkinlikti. Yine de birkaç gün daha fazla sürebilir gibi geldi bana kaçıranlar olabileceği için vs.


Videolarda : Hava çok soğuuukkk diye çığrınmasaymışız daha güzel olurmuş gerçi ama napalım, doğallık katmışız :pSonuç olarak gezimi rahat, ne çok kısa ne çok uzun bir parkuru olan, ideal bir etkinlik yaptıklarını düşünüyorum. Mesela Lyon’daki festival oldukça muazzam ve birkaç tam gün ayırmanız gerek her şeyi seyredebilmek için. Ayrıca günden güne de program değişiyor. Biraz karışıktı açıkçası. Şehir de oldukça büyük olduğu için Lyon’da önceden kendinizi iyi programlamanız gerekiyor. Ama Helsinki’deki oldukça rahattı. Numaralandırmalar falan gayet güzel yapılmıştı internet sitesinde (bakmak isteyenler için: luxhelsinki.fi ).

Fosforlu metalden heykelcikler en çok hoşuma giden kısımdı :)
Ayrıca koca koca lambalar...
... ve ampullerden oluşturmuş bu bulut da (ampulleri yakıp söndürebiliyordunuz) diğer hoş ayrıntılardı.

Şu soğuk günlerde gidip ısınabileceğiniz etkinliklerdendi. Artık gelecek etkinliklerde görüşmek üzere diyelim :) 


İp atlayan Cin Ali :p


Nasıl Buldunuz?

0 yorum:

Yorum Gönder