14 Mayıs 2015 Perşembe

Baltimore ve Washington DC neredeyse birbiri içinde sayılabilecek iki şehir. « Washington’a giderseniz Baltimore’u da kesin görün » demeyeceğim ama « Baltimore’a gitmişken Washington’u da görmeden etmeyin » derim :)


Dediğim gibi Baltimore Washington DC arası oldukça yakın olduğundan uçakla gidip gelmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değil, bu durumda ya trenle ya da özel arabayla iki şehir arasında ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tren biletlerini önceden almak bilet fiyatları açısından avantaj olabilir. Sanıyorum trenle iki şehir arası yaklaşık 1 saat sürüyor. Keza araba kiralarsanız da 1 saat sürüyor. Tek problem merkezde araba için yer bulmak olabilir. Ama biz gayet rahat çok da merkez de, kısmen de ucuza bir otopark bulduk. Siz de arabayla giderseniz aklınızda bulunsun « Ronald Reagan Building and International Trade Center”ın otoparkı hem çok merkezi hem de günlük (zaten başka şansınız olmuyor gibi 1 saatte kalsanız 1 günde aynı fiyat) 11 ya da 13 dolardı. Özel günlerde fiyat artıyor olabilir, ama çevredeki diğer otoparkların en az 15-18 dolardan başladığı ve -nedense- pazar günleri çoğu ucuz otoparkın kapalı olduğu düşünülürse oldukça makul bir fiyat. Araba kiralama ile ilgili bilgileri bir önceki yazımda - Philadelphia - bahsetmiştim. Dilerseniz göz gezdirebilirsiniz.

Washington'a gider iken...
Peki Washington DC’de ne yapılır ? Başkentte herkesin zevkine hitap edecek bir müze, bir aktivite bulunuyor. Gerçekten kültürel açıdan oldukça dolu bir şehir ve tüm müzeler birbirinin yanında. Sadece şehrin National Mall kısmında 2 - 3 gün geçirebilirsiniz tüm müzeleri gezmeyi dilerseniz. Müzelere giriş ücretsiz. Dilerseniz yardım için giriş çıkışlarda para yardımı yapabileceğiniz yerler var tabii. Biz tüm müzelere şöyle bir girip çıktık desem yeri. Gönül daha uzun uzun vakit geçirmek istiyordu, ancak bir yandan da kalan müzeleri ve anıtları da görmek istiyordu, o yüzden « bir daha ne zaman geleceğiz buralara, hızlı görmek hiç görmemekten iyidir » diyerekten hepsine daldık :)

Elbette müzeler, savaş ve başkan anıtları dışında, Beyaz Saray ve Amerikan Kongre Binası gibi önemli yapılar da yine National Mall ve etrafında bulunuyor. Kısacası sanıyorum ki Washington’a giderseniz sadece National Mall’ı gezmek yetecek ve hatta artacaktır bile :)

Genel bir fikriniz olması açısından bölgenin planı. İnternette daha iyileri ve büyükleri bulunabilir tabii..
National Mall'den bir kare
National Mall'in bir ucunda bulunan Kongre Binası. O da tadilattaydı...
Gelelim gezilebilecek noktalar hakkında genel bilgiler verme kısmına.

Müzeler
Smithsonian Castle / Smithsonian Şatosu
Biz müze olduğunu anlamadığımızdan sadece dıştan görüntülemekle yetindik. Sanıyorum içerisinde cafe/restoran tarzı bir şey de var.


Smithsonian National Air and Space Museum / Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi
Tüm müzeler arasında en ilgimi çekeni bu oldu sanırım. İçeri de pek çok uzay aracı, uçak, simülasyon aletleri var. Bazı uçakların içine girmek de mümkün. Özellikle çocuklu aileler için pek zevkli bir müze olacağını düşünüyorum.Selam uzaylı biz dostuz...


National Museum of the American Indian / Amerikan Yerlileri Müzesi
İşte girmeyi çok arzulayıp giremediğimiz müze. Müze, National Mall’in bir yanından diğer tarafına taşınıyordu, biz de tam nerede olduğunu anlayamadık sanırım elimizdeki haritadan, çevremizde de binayı göremeyince başka kısımda kaldı zannettik, meğer hemen yanından geri dönmüşüz, bir daha da o kısma yürüme şansımız olmadı.

National Gallery of Art / Ulusal Sanat Galerisi
Çok fazla müze olduğu için bunu atladık diyebilirim.

Smithsonian National Museum of Natural History / Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi
İşte hem büyüklerin hem de küçüklerin ilgisini çekebilecek bir başka müze. Özellikle girişteki devasa fil heykeli görmeye değer (Evet plastik gibi duruyor, biz de en başka plastik sandık, sonra internetten araştırınca gerçek olduğunu öğrendim. Ancak kim bilir kaç bin yenilemeden sonra artık o deri nasıl da plastikleşmiştir). Sanırım müzedeki hayvanların yapma/plastik vs. olduğunu düşünmeseydik daha da fazla keyif alabilirdik gezerken :D Müzedeki tüm hayvanların gerçekten doldurulmuş olup olmadığını araştırmadım, ama o girişteki fil gerçekse diğerleri de öyledir herhalde.

Ne yazık ki dinozorlarla ilgili kısım bakım çalışmaları sebebiyle kapalıydı. Dinozorları göremediğimize bayağı üzüldük. Başka sefere artık diyelim.Doğal Tarih Müzesi'nin hemen önünde bir de eylem vardı. Erkeklere sünnet yapılmamasını talep eden bir eylemdi..


Bu saydığım belli başlı müzeler dışında sadece National Mall kısmında irili ufaklı 7 - 8 tane daha müze olması gerek.

Anıtlar
Yine National Mall kısmında pek çok savaş ve başkan anıtı bulunuyor. Bunlardan ilki ve dikkatinizi hemen çekecek olan Washington Anıtı. Fotoğraflara bakınca “bizim dikili taş bu” diyorsunuz. Ama değil. Bir kere Mısırlılardan falan gelme bir anıt değil bu, belli ki insan eliyle yeni yapılmış,çünkü içinde bir asansör bulunuyor. Bir yerlerde içindeki asansörün bir deprem sırasında hasar gördüğünü ve şuanda açık olmadığını okumuştum ama anıtın önünde kuyruk vardı. Bilmiyorum şuanda açık mı, yoksa içeride başka bir müze mi var.


İkinci anıt, hemen Tidal Basin’in yanında bulunan Thomas Jefferson Anıtı


Eğer yolunuz mart sonu nisan başı gibi Washington’a düşecekse Tidal Basin’e kesinlikle uğramadan geçemeyin. Bu küçük göletin çevresi Japonya’dan gelen kiraz ağaçlarıyla dolu ve açtıklarında -muhtemelen- mükemmel bir manzara sunuyorlar. Biz gittiğimizde mart ortasıydı ondan etrafta tomurcuktan geçilmiyordu ama çiçekler henüz açmamıştı. 4-5 nisanda açması bekliyordu. Yine çiçeklerin açması vesilesiyle şehirde Cherry Blossom Festivali düzenleniyor. Daha çiçekler açmadan başlıyor bu festival, biz gittiğimizde de bir şeyler çalan gruplar vardı küçük bir sahnede.


Yine de yavaş da olsa ağaçlar çiçeklenmeye başlamıştı mart ortasında :)
İkinci Dünya Savaşı Anıtı da hemen dikkatinizi çekecek büyük anıtlardan. Hemen Washington Anıtı’nın arkasında kalıyor. Önde İkinci Dünya Savaşı Anıtı'nın bir kısmı, hemen arkasında Washington Anıtı, Amerikan Bayrağı ve Ay... 
İkinci Dünya Savaşı Anıtı’na varınca uzaktan Lincoln Anıtı’nı da göreceksiniz. Normalde bu iki anıt arasında bir tane daha havuz olması lazımdı, ama biz gittiğimizde betondan başka bir şey yoktu.


Lincoln Anıtı'na yakından bakış
Lincoln Anıtı'nın iç kısmı
Yoksa siz hâlâ bir sonraki mesihi görmediniz mi? Nasıl olur, aya baksanız yeter, İsa'nın silüetiyle birlikte bu ilahi adamı da göreceksiniz....
 Bu dört anıt sanıyorum görebileceğiniz en büyük anıtlar. Ancak dediğim gibi daha pek çok küçük anıt var. Biz bu dördü dışında sadece Vietnam Savaşı Mağdurları Anıtı’na baktık. Bu anıta uzaktan bakınca sanki siyah bir külteden başka bir şey değilmiş gibi geliyor, ama üzerinde pek çok isim yazmakta. Hatta dilerseniz, savaş mağduru olan bir yakınızın ismini söylediğinizde çevredeki görevliler gelip Anıt üzerinde yakınızın ismini buluyor, onun bir kopyasını karakalemle kopyalayıp size veriyorlar.

Tüm bu anıtlar ve müzelerden sonra işte Washington’un ve Amerika’nın merkezi Beyaz Saray :)


Açıkçası bizi altın kaplama saraylara alıştırdıklarından mıdır nedir, Beyaz Saray inanılmaz küçük gözüktü gözüme. Sırf benim değil aslında herkesin gözüne öyle gözüküyor sanırım, çünkü yanımızdaki Amerikalılar bile “aa bu mu yani?” dediler. Yalnız yanlış anlaşılmasın, yine de büyük bir villa gibi tabii ve böylesi bana çok daha samimi geldi. Elbette dilediğinizde içeri girebileceğiniz bir yer değil, ayrıca kapısında da binlerce köpekli polis nöbet tutuyor. Sarayı ziyaret etmek için de aylar önceden randevu almak gerekiyormuş diye duymuştum. Gezmek istiyorsanız aklınızda bulsun. 

Son olarak National Mall’in ortasında çimenlerin üzerinde birkaç büfe var, açlığınızı oradan giderebilirsiniz, elbette ekonomik sayılmazlar. Ah, bir de çevrenizdeki küçük hırsızlara dikkat edin :) Gerçekten çok evciller, siz daha fark etmeden patateslerinizi bir sincap ya da kuş aşırabilir :)


Tabii kendiniz de besleyebilirsiniz :)
İyi eğlenceler...

Bunlar da ABD gezimizle ilgili diğer yazılarım, ilginizi çekebilir (başlıklar açıldıkça bağlantılar aktif olacaktır.)
Nasıl Buldunuz?

0 yorum:

Yorum Gönder