11 Temmuz 2015 Cumartesi

Belki de en iyisi bisikletle gezmek aslinda :)
En çok soru aldığım konulardan birisi insanların tatillerini nasıl planlayacakları üzerine oluyor. Özellikle de pek çok ülkeden geçecek insanların uygun yöntemleri bulmaları ülkeye ve diline yabancılarsa bayağı zorlayıcı olabiliyor.

Bazen harita üzerindeki iki nokta arasında oldukça kısa olarak gözüken mesafe aradaki dağlar yüzünden saatler sürebiliyor (Bakınız İsviçre’den Avusturya’ya geçmek, neredeyse 1 gününüzü trende geçirmeniz gerekebiliyor). Aşağıdakileri genel olarak Avrupa’yı temel alınarak yazdığım için diğer kıtalarda geçersiz kalabilir bazı bilgiler. Ancak yine de yararlı olacağını umuyorum.

Yazmaya başlamadan önce belirteyim, amacım herhangi bir reklam yapmak değil, maksat yardımcı olabilmek. Yazıklarıma ek olarak sizin de eklemek istediğiniz bilgiler varsa lütfen yorumlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Şimdiden teşekkürler :)

ROTAYI PLANLAMAK
Seyahatiniz boyunca birçok şehir ya da ülke arasında geçiş yapacaksanız yapmanız gereken ilk şey bu bölgeler arasında geçişleri nasıl sağlayacağınızı görmek. Bunun en kolay yöntemlerinden birini bize Rome2Rio sitesi sağlıyor. Bu site, gitmek istediğiniz iki şehir arasındaki olası tüm ulaşım seçeneklerini ortalama fiyatlarıyla karşınıza seriliyor. Oldukça pratik ve bir o kadar da hızlı. Yine de rezervasyonlarınızı bu site üzerinden yapmadan önce başka sitelerden de fiyat arayışına girmenizde yarar var.


ULAŞIMI PLANLAMAK
Rotanızı planladıktan sonra sıra en uygun bilet fiyatlarını bulmaya geliyor.

Havayoluyla ulaşım sağlayacaksanız tüm havayollarının bilet fiyatlarını tek seferde önünüze serecek sitelerden biri Skyscanner olacaktır. Buna ek olarak Avrupa’nın sanıyorum en ekonomik iki havayolu şirketi Ryanair ve Easyjet’tir. En başta fiyatları görünce bu iki şirketin uçaklarının neyle uçtuğu konusunda kafanıza soru işaretleri oluşabilir. Ancak unutmayın pek çok şey bilete dâhil değil ve ekstra ödeme yapmanız gerekiyor. Bagaj gibi… Ayrıca oldukça katı kuralları var, kesinlikle belirtilen boyutların üzerindeki çantaları kabul etmiyorlar. Dikkat etmek gerek.

Bu arada bir not düşeyim, uçakta oturacağınız yere önem veriyorsanız SeatGuru sitesine de bir göz atabilirsiniz. Bu site size uçacağınız uçağın modeline göre nerede çıkış kapısı var, nerede pencere yok onu gösteriyor. Evet, örneğin pencere kenarı satın alıp sonrasında tam da bulunduğunuz noktaya pencere değil duvar geldiğini görebilirsiniz. Ya da yine pencere kenarı seçebilirsiniz ama tam kanata denk geldiğiniz için hiçbir şey göremeyebilirsiniz. Bu site size bu konuda yardımcı olduğunu söylüyor. Elbette çoğu uçağın modeli kalkıştan birkaç saat önce değişebiliyor ve bir bakıyorsunuz tamamen farklı bir yere denk gelmişsiniz :)

Havayoluyla ulaşım her ne kadar oldukça hızlı ve önceden alındığında oldukça ekonomik olsa bile bence tren yolculuğu gibisi yok. Tren yoluyla ulaşım sağlamak istiyorsanız zaten her ülkede demiryollarını yöneten tek bir şirket olduğundan onun sitesine girmeniz yetiyor. Bunun dışında “Ah X ülkesinden Y ülkesine uçak dışında gitmemizin imkânı yok, çok uzaklar. Keşke trenle gidebilseydik” diyorsanız size tavsiyem mutlaka The Man in Seat Sixty-One’ın (61 numaralı koltuktaki adam’ın) sitesini ziyaret etmeniz. Yanlış bilmiyorsam kendisi de eski bir demiryolu çalışanı olan bu İngiliz size Londra’dan Çin’e, hatta Afrika’ya kadar tek bir uçağa binmeden nasıl sadece trenle yolculuk edebileceğinizi anlatıyor. Tek yapmanız gereken başlangıç ülkenizi seçip oradan alternatifleri incelemek.

Avrupa’ya gitmişken ihtiyacınız olabilecek belli başlı ülkelerin demiryollarının adreslerini de aşağıda paylaşayım kolaylık olsun :D

Gemi yoluyla ulaşım için fazla yorum yapamayacağım çünkü hiç kullanmadım. Ama Baltık ülkeleri ve Akdeniz ülkeleri arasında elbette oldukça sık kullanılan bir yöntem. Yine Rome2Rio internet sitesi üzerinden arama yapıp oradan size sunulacak sayfalara göz atabilirsiniz diye düşünüyorum.

Otobüsle yolculuk Avrupa’da pek de yaygın olan bir seyahat türü değil. Ancak hiç yok değil. Yine Rome2Rio’nun önereceği alternatiflere bakabilirsiniz.

Kendi arabanızı kiralamak istiyorsanız sanırım Avrupa’daki en yaygın kirama ağına sahip şirket Europcar. Sitesine göz gezdirebilirsiniz. Ayrıca pek çok havayolu şirketinin de birlikte çalıştığı araba kiralama şirketleri oluyor, kısa mesafeler için düşünülebilir.

Bir de araba paylaşımı seçeneği var. Tabii kısa süreli tatile gidiyorsanız pek ideal bir yöntem olmayabilir, ayrıca yolda kalma ihtimaliniz, istemediğiniz bir yerde arabadan indirilmeniz gibi olaylar da söz konusu. Ama ola ki “ben zaten otostop yapa yapa gezecektim” diyorsanız blablacar’a da bir bakın derim.


KALACAK YER AYARLAMAK
Gelelim seyahatiniz sırasında başınızı sokacak bir yer bulmaya. Eğer otelde kalmak istiyorsanız en uygun otel fiyatlarını görmenizi sağlayacak en iyi sitenin halen Booking.com olduğunu düşünüyorum. Ancak en nihayetinde bir internet sitesi, yazan her şeye inanmamak gerek. Bunun için size tavsiyem Oyster.com’u ziyaret edip kalmak istediğiniz oteli bulmaya çalışmanız. Özellikle lüks bir otelde kalmayı düşünüyorsanız kesin ziyaret edin derim. Otelin daha gerçekçi fotoğraflarına ve ilanlarında yazıp da aslında olmayan servislerine kadar her şeyine ulaşabilirsiniz. Kısacası yazılanların ne kadar doğru olduğunu kontrol etmek için ideal bir site :)

Bu arada hazır konu kazıklanmaktan açılmışsa özellikle tripadvisor sitesinde pek çok yorumun satın alındığını okudum pek çok farklı yerde. Sadece iyi yorumlar değil, bazen kötü yorumlar da satın alınmış kişiler tarafından bırakılabiliyor dikkatli olmakta yarar var.

Bir diğer nokta da, eğer otel fiyatları konusunda çok hassassanız size tavsiyem Booking.com’dan fiyat arattıktan sonra ayrıca Lonely Planet ve bulduğunuz otelin kendi sitesinden de fiyatlarını kontrol etmeniz; çünkü her zaman booking.com en avantajlısı olmayabiliyor.

Peki diyelim ki gideceğiniz yerdeki tüm oteller dolmuş ya da çok uçuk fiyatlar talep ediyorlar, ne yapmak gerek? Airbnb sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede insanlar kendi evlerini ya da odalarını kiralıyorlar. Birkaç günlüğüne olabileceği gibi birkaç aylık odalar ya da evler de bulabilirsiniz. Biz şimdiye kadar iki kere kullandık. Birinden memnun kaldık, diğeri pek yazdıkları tanıma uymuyordu. Elbette böyle bir site beraberinde risk getiriyor ama hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum. Ve böyle sitelerin öncüsü olan Craigslist’den bin kat daha güvenli olduğuna da eminim diyebilirim. Önemli olan fazla yorum almış kişilerle iletişime geçmeniz, önceden ödeme yapmamanız ya da kiralama yapan kişinin aynı anda 10 ayrı daireyi daha kiralamıyor olduğundan emin olmanız. Yine de otostop çekmek gibi biraz ;)

Umarım genel olarak bir fikir sahibi olmanızda yardımcı olabilmişimdir.

Şimdiden iyi yolculuklar & eğlenceler diliyorum.


Nasıl Buldunuz?

0 yorum:

Yorum Gönder