1 Mart 2015 Pazar


24 Haziran 2010 günü Lizbon’daki son günümüzü, Lizbon’a trenle 45dk uzaklıktaki Sintra’ya ayırdık. İyi ki de ayırmışız, masal şehri gibi bir şehirdi Sintra. Herhalde Portekiz’de de en çok eğlendiğimiz yerdi (zaten bir Lizbon’u görmüştük hehe).

Sintra’da görülebilecek belli başlı 3 nokta var. Şehir merkezi, Mouros Kalesi ve Pena Sarayı ve bahçesi. Bahçe dediysem sakın küçük bir şey düşünmeyin, gerçekten kocaman bir “orman”ı var Pena’nın. Öyle bir tarafından bir tarafına yürümek pek kolay değil.

Şehir merkezinde fazla gezecek yer yok; yarım saat turladıktan sonra ring sefer yapan otobüslerden birine atlayıp kaleye doğru çıkabilirsiniz. Yürümek isterseniz o da sizin tercihiniz; ama kaç saatte tepeye çıkarsınız o bir muamma; çünkü dik ve dönemeçli bir yol sizi bekliyor. Özellikle günübirlik gittiyseniz yürüyerek vakit kaybetmeyin derim.


Biz kaleyi gezmedik; planda fazla görecek bir şey yokmuş gibi geldi ve 6-7euro bayılmak istemedik öğrenci halimizle; zaten otobüsle tepeye doğru çıkarken kalıntıların bir kısmını görebiliyorsunuz.


Ancak Pena Sarayına bayıldığımız her kuruşa değdi bence. Ben hayatımda böyle bir saray görmedim; resmen masallardan fırlamış gibiydi. Sadece renkleri bile insanın kendini bir rüyada hissetmesine sebep olabilir.Birden hatırlayamadım ama sanırım saray binalarının içine girmek için ek para vermek gerekiyordu. Çinilerle süslü bir kısma girmiştik, gayet hoştu, o kısmı da gezmeyi unutmayın derim.Ve elbette arka balkon kısmına gidip sarayın kurulduğu tepeden aşağılara bakmayı ihmal etmeyin. Gerçekten çok güzel bir manzara vardı ama ben doğru düzgün sığdıramamışım fotoğrafa.


Pena Sarayı’ndan kaleye bakış:


Ve sarayın bahçesinden manzaralar:Sintra’da geçirdiğimiz bu güzel günün ardından tekrar Lizbon’a hostelimize geri döndük. Portekiz gezimiz de böylece bitmiş oldu. Yalnız siz siz olun, Lizbon’a giderseniz, Sintra’yı da es geçmeyin. Üstelik trenle gidiş dönüş de 4-5 euro gibi bir fiyat. Hatta yapabiliyorsanız bir gün de konaklayın, bizim yerimize de kaleyi, bahçe kısmını daha da ayrıntılı gezin.

İyi eğlenceler! :)

Nasıl Buldunuz?

0 yorum:

Yorum Gönder