28 Kasım 2013 Perşembe


Annemasse, ERASMUS süreci boyunca İsviçre dışında gezmeye gittiğim ilk şehirdi. Aslında pek de şehir diyebileceğimiz büyüklükte bir yer değildi. Köy diyebiliriz. Fransa İsviçre’ye göre daha ucuz olduğu için Annemasse’a alışverişe giden ya da Annemasse’da oturup Cenevre’ye çalışmaya gelen pek çok kişi var. Ben de Alman arkadaşlarımla birlikte bir cumartesi günü alışveriş ve gezme amaçlı Annemasse’a gittim; ancak Annemasse'a varınca
biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. 


Fransa tarafından, artık pek de kullanılmayan sınır kapısına bakış.

Sınırı geçer geçmez İsviçre ile Fransa arasındaki farklılık gözünüze çarpmaya başlayacak. Açıkcası Annemasse bana pek de tekin bir yer gibi gelmedi. Eğer arabanız varsa pekala Cenevre'nin çevresinde bulunan diğer kasabalardaki alışveriş merkezlerini turlayabilirsiniz. Belki vakt-i zamanında Annemasse toplu taşıma ile kolayca ulaşılabilecek tek büyük komşu köydü, kimbilir, fakat şimdilerde Ferney Voltaire olsun, Gex olsun, Saint-Julien-en-Genevois olsun, çevrede pek çok ideal başka yer mevcut. Üstelik şehir merkezinden tek vasıta ile ulaşmak olası. Kısacası size en yakın yeri seçebilirsiniz :) 

Ne yazık ki Annemasse'da görmeğe değer de pek birşey bulamadık. Belki de vardı, ama biz keşfedemedik. Ya da kimbilir bir cumartesi günü gittiğimiz için boş bulmuştuk etrafı, herkes Cenevre'ye, merkeze gezmeye gitmişti. :)

Yine de umutsuzluğa kapılmamak lazım. Bir kere Türk menşeili ürünler arıyorsanız Fransa hem İsviçre'ye göre daha avantajlı, hem de Annemasse'da büyük bir Türk marketi bulunuyor (sanıyorum bir de Türk Kasabı açılmış, buradan Türk menşeili ürünler hakkında diğer yazımı ziyaret edebilirsiniz). 

Öte yandan çevrede göz atabileceğiniz şirin evler de var. 

Herşeye rağmen, bu bölgenin yaşamak için pek ideal olduğunu düşünmesem de, Cenevre'de uzun süreli bulunuyorsanız, bu kısma da bir göz atmak da fayda var :) 12 numaralı tramvay ile sınıra ulaşabilir, sonrasında yürüyebilir, veya Fransa'ya ait otobüslerden birini kullanarak merkeze varabilirsiniz. 


Sisler içerisindeki Salève Dağı

NOT: Benim hiç başıma gelmedi, ancak bazı ürünlerden bolca stoklayıp İsviçre tarafına geçmeye çalışırsanız ve herhangi bir kontrole takılırsanız problem olabiliyormuş. Örneğin et için kilo sınırı olduğunu duydum, ancak ne kadar doğru bilmiyorum. Öte yandan peynir ve çikolata gibi ürünleri zaten İsviçre'ye bolca sokarken dikkat etmeniz lazım, çünkü kota var. 
Nasıl Buldunuz?

0 yorum:

Yorum Gönder